Nanga Parbat 2013

Cel wyprawy

Nanga Parbat, droga Kinshofera, fot. i rys. Aleksandra Dzik

Nanga Parbat, droga Kinshofera, fot. i rys. Aleksandra Dzik

Nanga Parbat (8125 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt olbrzymiego masywu górskiego, położonego w zachodniej części Himalajów Wysokich. Leży na obszarze Kaszmiru, w północno-wschodnim Pakistanie. Od północy i zachodu szczyt otoczony jest przez rzekę Indus, która od podnóża góry oddalona jest zaledwie 25 kilometrów. W rezultacie różnica wysokości pomiędzy doliną a wierzchołkiem wynosi niemal 7000 m, stanowiąc największe względne wzniesienie na świecie. Ponadto jedna ze ścian Nanga Parbat, flanka Rupal, jest najwyższą ścianą na świecie.

Pierwszym zdobywcą szczytu był w 1953 r. Hermann Buhl, który dokonał wejścia flanką Rakhiot, bez tlenu, ostatnie 1300 metrów przewyższenia pokonując samotnie. Obecnie najczęściej wybierana przez ekspedycje, a zarazem statystycznie najbezpieczniejsza droga pokonana została w 1962 roku przez zespół niemiecki pod kierownictwem Toniego Kinshofera. Obecnie od strony doliny Diamir na szczyt Nanga Parbat wiedzie także kilka innych dróg , jak również kilka wariantów drogi Kinshofera.

Pierwszymi Polakami na szczycie byli w 1985 roku Zygmunt Heinrich, Jerzy Kukuczka oraz Sławomir Łobodziński. Nanga Parbat jak dotąd nie doczekała się zdobycia zimą. Letnich wejść odnotowano jak dotąd niespełna 300.

Uczestnicy wyprawy:

Nanga pocztówka  Nina Adjanin (Serbia)

  Ismail Asgarow (Azerbejdżan)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  Israfil Aszurly (Azerbejdżan)

Saulius Damulevicius1  Saulius Damulevicius (Litwa)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  Aleksandra Dzik (Polska)

Gabriel Filippi  Gabriel Filippi (Kanada)

RufatRufat Godżajew (Azerbejdżan)

Ihor Karabin  Ihor Karabin (Ukraina)

Gennady Kirievskiy  Gienadij Kiriewskij (Rosja)

Alexey Kosyakov  Aleksiej Kosjakow (Rosja)

Aleksandr_Lutokhin  Aleksandr Łutochin (Rosja)

Andrey Manuylov  Andrej Manujłow (Rosja)

Ernestas Marksaitis  Ernestas Marksaitis (Litwa)

OlegObrizan  Oleg Obrizan (Rosja)

Dmitry Sinev  Dmitrij Sinew (Rosja)

Gleb Sokolov  Gleb Sokołow (Rosja)

JacekTeler  Jacek Teler (Polska)

IvanTomov  Iwan Tomow (Bułgaria&Rosja)

Mikhail_Veshchagin  Michaił Wieszczagin (Rosja)

NatalijaZenina1  Natalia Zenina (Łotwa)

Sponsorzy:

UPS_logo1bluemulogo pza cienielogo.gifCAMP jpgnegra_sport_logomarabut_czarne

Przebieg wyprawy:

Po ok. 2 tygodniach prowadzenia akcji górskiej działalność wyprawy, a także pozostałych ekspedycji działających od strony Diamir, wieczorem 22 czerwca została dramatycznie przerwana przez atak terrorystów na bazę. W wyniku ataku zginęło 11 przebywających w bazie osób: dziesięciu wspinaczy oraz jedna osoba z obsługi bazy. Wśród zabitych był uczestnik „International Nanga Parbat Expedition 2013” Ernestas Marksaitis.

Seria artykułów w „Taterniku” poświęconych tragedii pod Nanga Parbat, m.in. wspomnienie o jednej z ofiar: Igorze Svergunie w wyprawy ukraińsko-gruzińsko-słowackiej;

Magazyn „Taternik”, pożegnania ofiar tragedii pod Nanga Parbat: ErnestasieMarksaitisie a także Peterze Sperce z wyprawy ukraińsko-gruzińsko-słowackiej.