Zimowa wyprawa na Biełuchę

Cel wyprawy:

Biełucha (4506 m n.p.m.)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Szczyt Biełuchy oraz schron Tomskie Stojanki zimą. Fot. Aleksandra Dzik

Ten dwuwierzchołkowy szczyt stanowi najwyższe wzniesienie Syberii. Leży w Górach Katuńskich należących do bezludnego pasma Ałtaju. Masyw Biełuchy stanowi północne flanki skalnego muru, który nagle wynurza się z bezkresnego morza dzikiej tajgi. Przez tysiące lat przyciągał uwagę lokalnej ludności ogniskując jej wyobraźnie i wierzenia religijne. W nowszych czasach stał się obiektem zainteresowań alpinistów. Polacy, zauważyli go dopiero niedawno…

Historia eksploracji alpinistycznej Biełuchy rozpoczęła się w pod koniec XIX wieku. Pierwszych trzech prób zdobycia szczytu podjął się w latach 1897, 1899 i 1911 rosyjski naukowiec Wasilij Sapożnikow. Niestety góra nie okazała się łaskawa i dopiero czwarte podejście, w wykonaniu braci Michaiła i Borysa Tronow, zakończyło się sukcesem. Zdobyli wierzchołek Biełuchy Wschodniej 25 lipca 1914 roku.

Od tego czasu góra była popularna wśród radzieckich alpinistów. W masywie i jego okolicach poprowadzono wiele wymagających dróg sportowych, wśród których najbardziej chyba wyróżnia się tak zwana butelka wiodąca ponad tysiąc metrową Ścianą Akkem. W rosyjskiej skali jej trudności wyceniono ją na 5A.

Pierwsze polskie wejście na szczyt miało miejsce w sierpniu 2002 roku. Zespół poprowadził Jakub Zygarowicz. Zimowe wejście w wykonaniu rodaków nie miało jeszcze miejsca. Biała góra czeka na zdobywców.

Przed potencjalnymi śmiałkami stoi wiele niebezpieczeństw – skrajnie niskie temperatury, duże opady śniegu i skomplikowane orientacyjnie lodowce. Osobne problemy stanowią huraganowe wiatry – Biełucha jako masyw leżący na północnych skrajach Ałtaju narażona jest na wściekłe ataki mas powietrza rozpędzających się na rozległych przestrzeniach Syberii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Myśliwy ałtajski przed schronem zimowym tzw. „zimojką”. Fot. Aleksandra Dzik

Lokalni mieszkańcy od dawna przypisywali Biełusze funkcje religijne. Była ona siedzibą licznych duchów i bóstw. Niektórzy ze współczesnych naukowców są zdania, że jest to legendarna góra Meru (Sumeru). Zajmuje ona ważne miejsce w kosmologiach dżinizmu, buddyzmu i hinduizmu, których wyznawcy dotarli w te rejony na długo przed chrześcijanami i muzułmanami. Góra Meru to centrum wszechświata fizycznego i duchowego. By choćby dotrzeć w jej pobliże należy wykazać się wyjątkowym wysokim poziomem duchowym i posiadaniem dobrej karmy. Biełucha jest także tronem władcy legendarnej Szambali (Szangri-La). To z jego polecenia Gautama Budda miał zacząć nauczać ludzi tantrycznej odmiany buddyzmu tybetańskiego.

Kulturotwórcza moc Biełuchy objawiła się także w czasach współczesnych. Rosyjski malarz, poeta, filozof i wynalazca Mikołaj Roerich podkreślał jej związki z nowopowstałą religią Ak Jang (tur. biała wiara) oraz buddyzmem tybetańskim. Po dziś dzień w lecie u podnóży masywu można spotkać pogrążonych w medytacji wędrowców.

Uczestnicy:

IMGP1034m  Aleksandra Dzik

IMGP1029m  Tomasz Rojek

IMGP1170m  Bartłomiej Tofel

Patronat JM Rektora UJwydział_mechanicznyUJ_herb kolor_jpgSponsorzy:

logo_wmternua logo yetiODLO_second_neg_rgb  finger_logo2  littlehotties  logo_160x70

Przebieg wyprawy:

„Gniew świętej góry” – relacja Oli Dzik z wyprawy